Používáme soubory cookies k pravidelnému zlepšování výkonu a použitelnosti webu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním všech cookies.Zobrazit více

Blog

Pořádně si interima proklepněte
22.3.2024
Pokud počítáte s tím, že si najmete někoho dalšího, kdo vám ve firmě pomůže s řízením, je hodně zásadní otázka, kam se obrátit. Máte jen dvě možnosti.
Pokračovat ve čtení
V KŘIŽOVATCE ZMĚN: JAK INTERIM MANAŽER OŽIVUJE FIRMY A INSPIRUJE K RŮSTU
28.2.2024
Interim management vznikl v 70. letech 20. století v Nizozemí jako pružné řešení v reakci na dlouhé výpovědní lhůty manažerů a vysoké odstupné. Postupně se rozšířil do ostatních zemí Evropy, Austrálie a Ameriky. V České republice se objevil prvně při privatizaci státních podniků v podobě krizových manažerů, ale systematické uplatnění našel teprve od roku 2009, tedy v době mezinárodní hospodářské krize. Roman Škulavík je interim manažer, který se na tuto dráhu vydal právě v době, kdy byl interim management u nás prakticky ve svých začátcích. Nyní má za sebou desítky úspěšných projektů. Zákazníkům se přitom nebojí říct i nepopulární věci. I to je mimo jiné podstatná vlastnost kvalitního interima.
Pokračovat ve čtení
Interim manažer: konzultant nebo zachránce firem?
18.1.2024
Když dojde na hovor o interim managementu, slýcháme od klientů obvykle podobné otázky. Proč bychom měli najmout interim manažera? A je v takovém případě lepší interim manager přes agenturu nebo napřímo? Přečtěte si, jak vypadá spolupráce na projektu s interim manažerem.
Pokračovat ve čtení
Interim CEO, interim manažer: zachrání i pomůže
12.12.2023
Manažer na prodej. I tak můžeme chápat pozici interim manažera. Je ale daleko více než jen dočasně dosazený člověk na vedoucí pozici. Pomáhá s dlouhodobými projekty i nečekanými událostmi ve firmě. Do firmy přináší nové nápady, zkušenosti a pohled zvenku, který překonává zajetou provozní slepotu. Podívejme se na pozici interim manažera komplexně. V tom dobrém i horším světle.
Pokračovat ve čtení
Případová studie - projekt Haselmeier s.r.o.
28.11.2023
Ve světě podnikání se mohou objevit neočekávané výzvy a překážky, které vyžadují rychlé a efektivní řešení. A to i když se snažíte vše řádně a s předstihem naplánovat. Naše firma nedávno čelila situaci, kdy jeden z našich klíčových interim manažerů (s orientací na zdravotnictví) onemocněl, a my jsme se tak museli spolehnout na naše týmové schopnosti a flexibilitu. Tato příběhová studie se zaměřuje na to, jak jsme dokázali zvládnout složitou situaci a zajistit úspěšné dokončení projektu.
Pokračovat ve čtení
Hříchy v digitalizaci
20.11.2023
Bez ohledu na velikost firmy roste tlak na digitalizaci všech jejích procesů. Digitalizace přitom není jen o používání CRM, Teamsů nebo nového SAPu. Valí se na společnosti doslova ze všech stran. A znáte to, čím více se na něco v podnicích tlačí, tím větší to vyvolává emoce. Digitalizace v takovou chvíli přichází o hravost a potenciál úspěchu na první dobrou. Hříchů v digitalizaci je ale ještě více.
Pokračovat ve čtení
Jak digitalizace mění podobu výrobních firem a automotive?
23.10.2023
Všechno se průběžně mění a vyvíjí. Nové věci nahrazují staré. Vybavení bytu, zařízení, auto. A to i přes typickou náturu člověka, která tíhne spíše ke steoreotypu. Digitalizace nabízí spousty výhod pro jednotlivce, zjednodušuje nám každodenní činnosti. V průmyslu je její dopad ještě viditelnější. Mění tvář výrobních firem a celého automotive průmyslu.
Pokračovat ve čtení
FMEA: Klíč k zajištění kvality ve výrobních procesech
9.10.2023
Prevence je základ. To je klasická poučka spojená se zdravím. Držte si zdravý životní styl i ve firmě. Nástroj FMEA vám zajistí „zdravé tělo“, tedy zdravou výrobu. Bezvadný výrobek je zásadní pro pověst značky, spokojenost zákazníků a celkový obchodní úspěch. Vadné výrobky odhalíte různými přístupy. Jednak perfektní kontrolou kvality, která nepustí žádný chybný nebo potenciálně problematický výrobek k zákazníkům. Finální kontrola ale zachytává vady až po ukončení výroby, tedy z pohledu financí a využitých zdrojů poměrně pozdě. Místo toho odhalte potenciální poruchy, vady výrobku nebo procesu ještě před zahájením produkce. V tom vám pomůže FMEA.
Pokračovat ve čtení
Technologie Průmyslu 4.0: Ve městech a obcích jako doma
28.8.2023
Rozvoj měst a obcí nabírá na obrátkách. Stěží najdete místa, která se za posledních deset let nezměnila. Pokud města dokáží využít zkušeností Průmyslu 4.0, získávají v této oblasti výrazný náskok.
Pokračovat ve čtení
Automatizace, digitalizace, robotizace: Znáte rozdíly?
25.9.2023
Tuto dobu hodnotíme jako rychlou. Nedá se ale říct, že se tempo změn zásadně liší od předchozích dekád. I tehdy se zdál vývoj překotný a nástup nových technologií nezastavitelný. Něco je spojuje. Vždy je zásadní, do jaké míry dokážeme využít novinky, které nám naše doba přináší.
Pokračovat ve čtení
VDA 6: Kvalita v automobilovém průmyslu
11.9.2023
Kvalita hraje v automobilovém průmyslu zásadní roli. Zákazníci ani dodavatelé se nespokojí se sliby obchodníků a často se ptají na certifikáty kvality, ideálně VDA. Celosvětově nejznámější normu zaměřenou na kvalitu vydává Mezinárodní organizace pro normalizaci (ISO). ISO 9001 je norma obecná a může ji po splnění stanovených podmínek získat organizace v jakékoliv oblasti podnikání a bez ohledu na velikost. V automobilovém průmyslu je kromě ISO 9001 nejznámější certifikace podle VDA.
Pokračovat ve čtení
Lean Six Sigma: nepsaný průkopník digitalizace procesů
16.8.2023
Zapojení metodik z 50. let minulého století do Průmyslu 4.0 je krok vpřed. Možná to tak na první dobrou nezní. Ekonomika po světové válce má se současným stavem jisté paralely. Nedostatek. S nedostatky pracuje právě Lean Six Sigma.
Pokračovat ve čtení
Vyvracíme mýty o interim managementu
27.7.2023
Do firem přináší jedinečné know-how, zkušenosti i nestranný pohled. Interim manažeři představují svěží vítr v plachtách firem, které dlouhodobě přešlapují na místě, nebo se potřebují zvednout ze dna. Ne vše je v businessu tak snadné. Interim manažeři mají různé nálepky. Obchodníci s teplou vodou, poradci, kravaťáci bez špetky zkušeností z oboru. Lidi, kteří by se rukama neuživili. Zaměstnanci interim manažery obvykle nevítají s otevřenou náručí.
Pokračovat ve čtení
Logistika pod vlivem digitalizace
7.7.2023
Už dávno není pochyb o tom, že digitalizace významným způsobem mění výrobu. Poptávka po digitalizaci roste i v dalších oblastech. Vstupuje s obrovským potenciálem také do logistiky. V ní dokáže výrazně transformovat způsob, jakým materiál evidujeme, skladujeme, pickujeme, trackujeme, doručujeme a přepravujeme zboží i materiál. Pozitivních dopadů je ale daleko více.
Pokračovat ve čtení
Paperless manufacturing: papír je na vlaštovky, do výroby nepatří
12.6.2023
Na co nemáte ve firmě papír, jako by neplatilo. V podnikání představovala papírová evidence po mnoho let nevyvratitelný důkaz. A tak se všechno tisklo, spousta věcí několikrát. Každé oddělení si vytvořilo svoji kopii, do které si něco zapsalo. Firmy mají nyní archivy, ve kterých se málokdo vyzná. Jsou v nich schované krabice, na jejichž obsah mohou vtipálci vyhlásit sázky. Je čas na bezpapírovou výrobu.
Pokračovat ve čtení
Digitální audit: start efektivní digitalizace
29.5.2023
Digitální audit poskytuje detailní pohled na firemní IT. Prostřednictvím digitálního auditu má firma černé na bílém, jaké jsou její silné a slabé stránky v oblasti digitalizace a automatizace. Firmy chtějí růst, hledají úspory, potřebují držet krok s technologickými změnami a chtějí uspět v konkurenčním boji. Některé podniky touží po expanzi, jiné po stabilizaci procesů ve firmě, systémovém podchycení veškerých kroků, odhalení zbytečných činností. Společnosti vyhledávají digitální audit z různých důvodů.
Pokračovat ve čtení
Průmysl 4.0 - pozvolná revoluce
11.5.2023
Nároční spotřebitelé, tlak na rychlé dodání precizních výrobků a schopnost okamžité reakce na změny. Průmysl čelí velkému tlaku. Pokud chce firma v tomto boji uspět, musí znát aktuální trendy ve výrobě, logistice, bezpečnosti, získávání a analýzy dat. Už několik let se v této souvislosti hovoří o Průmyslu 4.0.
Pokračovat ve čtení
V robotizaci jsme dobří
14.4.2023
Počet používaných robotů dosahuje celosvětově nejvyšších úrovní za celou historii průmyslové výroby. Obzvláště velký vzestup zažila robotizace v letech 2014-2019, kdy dosáhla růstu o 85 %. Robotizace je opakovaná technologická činnost vykonávaná prostřednictvím robota, manipulátoru. Stroj provádí každou činnost podle určitého pravidla. Obsluha není složitá, zvládnou ji i lidé netechnického zaměření. Snadná bývá i Integrace robotů do procesu.
Pokračovat ve čtení
Je digitalizace malých a středních firem zbytečný výdaj?
27.3.2023
Český průmysl dostává zabrat. Po dvouletém kovidovém období jsme měli od roku 2022 jistá očekávání. Slibovali jsme si návrat do normálu. Místo toho se výroba potýká s výpadky, zdražením dodávek, vysokými cenami energií, rekordní mírou inflace. Zákazníci šetří, snižuje se jejich koupěschopnost a firmy odkládají své investice. Zvládnete tyto překážky bez úhony? Řešení má jméno digitalizace.
Pokračovat ve čtení
OEE: jedno z nejdůležitějších KPI
16.3.2023
Ačkoliv je OEE report podle data svého narození téměř před důchodem, opírají se o něj firmy po celém světě. Vytěžte z něj maximum díky digitalizaci. Poprvé se OEE report použil v 60. letech 20. století v Japonsku. Jde o ukazatel, který umožňuje srovnat účinnost výrobních zařízení, výrobních linek, hal, poboček a celých společností. OEE na všech úrovních prozradí, jak efektivní je váš výrobní proces. Právě proto je pro výrobní společnosti aktuální i dnes a nejspíš se na tom nic nezmění ani v budoucnu.
Pokračovat ve čtení
Když se řekne digitalizace…
2.3.2023
V České republice stále panuje názor, že je digitalizace pouze pro velké firmy. Dokonce zaostáváme v implementaci informačních systémů oproti ostatním evropským státům. Zdá se to až neuvěřitelné. Podívejte se, jaký je stav digitalizace v naší zemi. V čem musíme zabrat, abychom nezaspali pokrok.
Pokračovat ve čtení
Průmyslová revoluce 5.0: ruku v ruce roboti a lidé
22.2.2023
Jsou firmy, které ještě pořádně nezakotvily v Průmyslu 4.0 a přitom už je za dveřmi nová fáze. Průmysl 5.0. Kam směřuje průmyslová výroba a co nás čeká?
Pokračovat ve čtení
Dejte informacím strukturu
16.1.2023
Představte si, že se rozhodujete na základě nekompletních dat. Nebo dokonce bez dat. Ano, zní to jako zadání pro autora sci-fi. Data na nás ve skutečnosti působí ze všech stran. Informací a výstupů máme dokonce více, než bychom chtěli, jsme jimi zavaleni. Z datového chaosu potřebujeme získat jen to důležité. Bez správných dat firma nefunguje na plný výkon, nejede efektivně. Rozhodnutí založená na překroucených datech mohou vést do červených čísel. Kdyby byly vstupní informace kvalitnější, mohla by firma vydělat více peněz nebo uspořit. Data jsou cennou komoditou a hnacím motorem celé průmyslové výroby.
Pokračovat ve čtení
Zajištění úspor díky sloučení datových zdrojů
28.11.2022
Covid. Válka na Ukrajině. Zdražování. Ve výrobě dlouhodobě chybí materiál i lidé. Teď navíc stoupají ceny energií, pohonných hmot, vše se skokově zdražuje. Není divu, že majitelé malých a středních firem mají těžké spaní. Další investice mohou být nedosažitelnou metou. Pokud ale chtějí přežít, přehodnocení aktuálního systému fungování jejich firem a investování do pokročilých řešení, je nevyhnutelné.
Pokračovat ve čtení
Legislativní řády a neřády aneb zvládněte RoHS a REACH s lehkostí
25.10.2022
Legislativa. Jinými slovy právní řád nebo soubor právních předpisů. Známe i neznáme ji z různých oblastí. Ovlivňuje naše životy i chod firem. Někdy dává řád, občas dokáže být i pěkný neřád a zařádí si v našich řadách.
Pokračovat ve čtení
Optimalizace výrobních procesů
18.9.2022
Výrobní podniky už několik let prochází rozsáhlou transformací. Rostoucí tlak na zkracování dodacích lhůt, široký sortiment, kvalitu a minimalizaci cen výrobků ze strany zákazníků i zevnitř, tedy v rámci dodavatelsko-odběratelského řetězce, nutí zatvrzelé odpůrce systémů na řízení výroby přehodnotit názor a zapracovat na optimalizaci výrobních procesů a zejména jejich vyhodnocování v reálném čase.
Pokračovat ve čtení
Průmysl 4.0 - budoucnost, která už začala
27.9.2022
Průmysl 4.0 je jedním z devíti konceptů, mezi které patří i IoT, big data, umělá inteligence a další. Jeho stěžejním tématem je digitalizace. Oborová společnost o něm mluví zhruba posledních deset let. Stále ještě hodně firem věří, že digitalizace patří velkým firmám, a že menší podniky vystačí s tradičními způsoby výroby. Nevystačí. Průmysl 4.0 je budoucností, která už začala.
Pokračovat ve čtení
Současné trendy ve výrobě
24.7.2022
Digitální transformace postupuje do různých odvětví. Nabízí benefity v oblasti kvality, produktivity a konkurenceschopnosti. Vznikají chytré továrny, které využívají kyberneticko-fyzikální systémy. Stroje, které jsou mezi sebou propojené, sbírají data, analyzují, vyhodnocují… A vy šetříte. Čas i peníze.
Pokračovat ve čtení
K 30. výročí jsme Koranu nadělili černá čísla
15.7.2022
Rodinná firma KORAN, spol. s r.o. z jihu Čech už 30 let věnuje zakázkové kovovýrobě a pod značkou MRG prodává CNC stroje. Slaví úspěch na českém trhu i v zahraničí. Poslední rok věnuje jednatelka společnosti Petra Dušáková modernizaci provozu a zlepšení interních procesů a řízení kvality.
Pokračovat ve čtení
Průmysl 4.0 zvyšuje produktivitu práce i přidanou hodnotu firmy
25.7.2022
Průmysl spolu s ekonomikou prochází zásadními změnami. Za vším stojí zavádění informačních technologií a systémů umělé inteligence do výroby. Koncepce Průmyslu 4.0 dává firmám náskok a skrývá v sobě obrovské příležitosti.
Pokračovat ve čtení
Interimové z Ajky mají za sebou 46 projektů bez jediné reklamace.
28.6.2022
Představte si, že vám z ničeho nic vypadne ve firmě klíčový člověk. Zdravotní důvody, osobní důvody nebo prostě odejde a vy nemáte náhradu. Pod záplavou operativy nezvládáte běžné fungování. Exekutiva je jeden velký hořák. Celý tým se spoléhá na to, že si poradíte. A vy nevíte, co dřív. Ztrácíte kontrolu. V takové chvíli je nejvyšší čas na interim manažera.
Pokračovat ve čtení
Chytré brýle Vuzix jsou pro průmysl jako stvořené
16.5.2022
Vypadají jako obyčejné brýle. Nicméně umí toho daleko víc. Udrží s vámi pracovní tempo a provedou vás celým procesem výroby. Zaškolí nováčky a pomůžou i v případě servisního zásahu. O jejich plynulý chod a bezchybné fungování se stará software YOUservice od společnosti ACONTE, s.r.o., která je partnerem naší AJKA - Solution s.r.o.
Pokračovat ve čtení
Se softwarem YOUservice přichází budoucnost
21.4.2022
Plynulý chod, bezchybné fungování a nekonečné možnosti. I tak lze popsat software YOUservice, za kterým stojí společnost ACONTE, s.r.o., partner AJKA - Solution s.r.o. Díky promyšlenému vývoji má široké možnosti využití a funguje i v tak složitých zařízeních, jako jsou třeba chytré brýle.
Pokračovat ve čtení
VÝROBA 4.0 = PRŮMYSL 4.0 + LIDÉ
3.4.2022
Jednoduchá rovnice. Pokud ji integrujete do svého podniku, katapultuje to vaši výrobu hodně vysoko. Progresivní firmy už výhody konceptu Výroba 4.0 využívají. Své výrobky dodávají na trh rychleji a ve stejné nebo lepší kvalitě než dřív. Jestli ještě přešlapujete na místě, začněte hned. Jestli budete ještě dlouho váhat, ujede vám vlak. Tentokrát to nebude rychlík. Bude to přímo šinkansen.
Pokračovat ve čtení
Kdo je interim manažer aneb pronajměte si léta zkušeností
14.3.2022
Fenomén interim manažerů neboli dočasných manažerů proniká i k nám do Česka. Stále více firem má o tyto odborníky zájem. Není se čemu divit. Jsou zkušení, přichází s novými nápady a vidí to, co dlouholetí zaměstnanci nevidí. Pomůžou v dlouhodobých projektech a vyřeší i mimořádné situace. Kdy se na ně obrátit a na co si dát pozor?
Pokračovat ve čtení
Štíhlá výroba: udržitelně chytřejší firma
11.3.2022
Představte si jakoukoliv činnost v domácnosti, v kutilské dílně nebo na pracovišti. Ať už vaříte pětichodové menu, vyrábíte jen tak pro radost nebo pracujete u pásu, bude se vám hodit lean management, takzvaná štíhlá výroba. Ve všech případech budete efektivnější a vaše práce dostane to správné flow. Dobrá zpráva na úvod: nepotřebujete žádné speciální dovednosti. Stačí vám jen odhodlání začít.
Pokračovat ve čtení
Jak jsme pro zákazníka zanalyzovali přes 200 000 fotek s téměř 100% úspěšností
25.2.2022
Vizuální kontrola produktů ve známé výrobní společnosti. Práce pro několik desítek pracovníků. Výsledky až za několik měsíců. Statisícové náklady a nejistý výsledek. Tomu jsme předešli.
Pokračovat ve čtení
Rozšířená realita dobývá svět
14.2.2022
Rozšířená neboli augmentovaná realita (AR) je tu s námi už pěknou řádku let. Není jen významným pomocníkem pro velké továrny a průmyslové podniky. Stále více proniká do všech lidských činností.
Pokračovat ve čtení
Stručně o materiálovém inženýrství. Co, kdo, proč a konkrétní příklad jako bonus
4.2.2022
Materiálové inženýrství je dnes běžný pojem. Jeho přesnou definici byste hledali jen těžko, a to i v zahraničních publikacích. Specialisté materiálového inženýrství ve firmách řeší využití materiálů s ohledem na jejich prospěšnost a užitečnost pro společnost. Správná volba materiálů zvyšuje efektivitu, optimalizuje procesy a snižuje výrobní náklady.
Pokračovat ve čtení
4 tipy, se kterými ušetříte náklady ve výrobě
28.1.2022
Před pár lety jste je mohli vidět leda ve sci-fi filmech. Dnes jsou chytré brýle s rozšířenou realitou pomocníkem, který šetří čas a peníze.
Pokračovat ve čtení